SUPERVISORY COMMITTEE

Our Supervisory Committee comprises three Supervisors. The term of services for each Supervisor is three years and the current term commences from May 15, 2015, which is renewable upon re-election. The functions and duties of the Supervisory Committee include reviewing financial reports and profit distribution plans prepared by the Board of Directors, monitoring the financial affairs of our Company and supervising the performance of our Directors and members of senior management. They are also entitled to engage certified public accountants and practicing auditors to re-examine the Company’s financial information where necessary.

COMMITTEE MEMBERS

Gao Tao Liu Haoling Jin Lizuo

Mr. Gao Tao (高涛), aged 54, has been elected as the employee representative Supervisor and appointed as the Chairman of the Supervisory Committee of the Company since June 2017. He has been the chairman of the board of directors of CISC and chairman of executive committee of CISC since October 2015. From June 1991 to May 2005, he held several positions in China Construction Bank including vice director and general manager of the department of human resources of Anhui Branch, and the president of Huainan Branch. From May 2005 to September 2005, he served as a member of the Securities Restructuring Committee of China Jianyin Investment Co., Ltd. From September 2005 to September 2006, he held several positions in CISC including general manager of the department of human resources and vice president. From September 2006 to September 2012, he held several positions in Hong Yuan Securities Co., Ltd., including vice general manager, board secretary and vice chairman. From September 2012 to August 2015, he served as vice president of China Jianyin Investment Co., Ltd. Mr. Gao graduated with a bachelor’s degree from Anhui Agricultural University (formerly known as “Anhui Agricultural College”) in July 1986, and an executive master of business administration degree from Renmin University of China in January 2009.

Mr. Liu Haoling (刘浩凌), aged 47, has been appointed as a Supervisor of our Company since May 2015. He served as a preparatory group member for the establishment of ABN AMRO Xiangcai Fund Management Co. Ltd. from January 2002 to June 2002, manager of the legal and compliance department and secretary of the board of directors of China Euro Securities Limited from July 2003 to March 2007, and an associate of the compliance department of Goldman Sachs Gao Hua Securities Company Limited from April 2007 to February 2008. He held several positions in CIC, including the business head of the legal and compliance department and senior manager from March 2008 to April 2011. He also served as a director of New China Life Insurance Co. Ltd., a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 1336) and Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601336), from December 2009 to September 2010. He served as a supervisor of China Export & Credit Insurance Corporation from December 2012 to May 2017 and a deputy head of the general management department of Huijin from May 2011 to June 2016. He currently serves as a head of the general management department/banking institutions department II and a managing director of Huijin since July 2016 and July 2014, respectively. Mr. Liu obtained a bachelor’s degree in English from Peking University (北京大学) in July 1995, a bachelor’s degree in law from China University of Political Science and Law (中国政法大学) in July 1997, a master’s degree in law from The University of Iowa, the United States, in May 1998 and a master’s degree in finance from London Business School of University of London, the United Kingdom, in September 2003.

Mr. Jin Lizuo (金立佐), aged 61, has been appointed as a Supervisor of our Company since May 2015. He participated in the establishment of our Company from 1994 to 1995. He served as the chairman of Beijing Integrity Investment Consulting Ltd. from 1995 to 1999, chairman of Beijing Integrity Management Consulting Ltd. from 1999 to 2004 and from 2016 to 2018, an independent non-executive director of COSCO Shipping Co. Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 600428), from August 2008 to March 2012, and an independent non-executive director of Huabao International Holdings Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 336), from August 2011 to August 2013. Mr. Jin currently serves as an independent non-executive director of Beijing Development (Hong Kong) Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 154), since September 2004, and a director of NetBrain Technologies Inc. since August 2012. Mr. Jin obtained a bachelor’s degree in economics from Peking University in January 1982 and a doctoral degree in economics from Oxford University, the United Kingdom, in November 1993.