Board of Directors

Our Board of Directors comprises 10 Directors, including one executive Director, five non-executive Directors and four independent non-executive Directors. Our Directors are elected to serve a term of three years, which is renewable upon re-election.

The Board delegates certain responsibilities to its various committees. In accordance with the relevant PRC laws and regulations, the Articles and the corporate governance practice prescribed in the Hong Kong Listing Rules, our Company has formed five Board committees, namely the Strategy Committee, the Remuneration Committee, the Nomination and Corporate Governance Committee, the Audit Committee and the Risk Management Committee.

BOARD MEMBERS

Bi Mingjian Zhao Haiying David Bonderman Liu Haifeng David
Shi Jun Cha Mou Daid Johnson Edwin Roca Lim Liu Li
Siu Wai Keung Ben Shenglin

Mr. Bi Mingjian (毕明建), aged 62, has been appointed as a Director of our Company since May 2015, and a non-executive director of CISC since March 2017. He has also served as the Chief Executive Officer and Chairman of the Management Committee of our Company since March 2015. He joined the Group in August 1995 and participated in the establishment of our Company. He held several positions in the Group, including Deputy Chief Executive Officer, member and Acting Chairman of the Management Committee, Co-Chief Operating Officer and Co-Head of the Investment Banking Department from August 1995 to February 2006. He served as a senior advisor to our Company from March 2006 to November 2012. He served as a managing partner of HOPU Investment Management Co., Ltd. from November 2012 to March 2015. Prior to August 1995, he served as the deputy division chief of the State Farms and Reclamation Bureau of the Ministry of Agriculture from January 1984 to December1985, operation officer of the World Bank China Office from December 1985 to June 1988, deputy director of the project office of China Rural Trust and Investment Corporation from June 1988 to October 1988 and project economist and advisor of the World Bank from October 1988 to January 1994. He currently serves as a director of a number of the subsidiaries of our Company. Mr. Bi obtained a diploma in English from East China Normal University (华东师范大学) in December 1982 and a master of business administration degree from George Mason University, the United States, in January 1993.

Ms. Zhao Haiying (赵海英), aged 53, has been appointed as a Director of our Company since August 2011. She taught at the Business School of Hong Kong University of Science and Technology from 1992 to 1995. She also served as a consultant for the Asian Development Bank from 1995 to 1997 and taught at the School of Economics and Finance of The University of Hong Kong from 1995 to 2001. She served as a commissioner of the Strategy and Development Commission of the CSRC from January 2001 to January 2002, deputy director of the Department of Public Offering Supervision of the CSRC from January 2002 to October 2005, director of the Industrial and Commercial Bank of China Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 1398) and the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601398), from October 2005 to December 2008 and, in the meantime, the head of the department of research and legal affairs of Huijin from May 2006 to September 2007. She served as head of the department of asset allocation and strategic research of CIC from December 2007 to October 2009, vice general manager of Huijin as well as the director of its non-bank department from October 2009 to February 2012, and a director of New China Life Insurance Company Ltd., a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 1336) and Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601336), from December 2009 to March 2016. She was a member of executive committee of CIC and the Executive Vice President of Huijin as well as the director of its securities institution management department from February 2012 to April 2012. She was a member of the executive committee of CIC and the Executive Vice President of Huijin from April 2012 to April 2015. She was a member of the executive committee of CIC and the Executive Vice President of Huijin as well as the director of its securities institution management department/insurance institution management department from April 2015 to October 2015. She also served as a committee member of the 11th, the 12th and the 13th National Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference. Ms. Zhao served as the chief risk officer of CIC since October 2015. Ms. Zhao received a bachelor’s degree in precision instrument from Tianjin University (天津大学) in 1984 and a doctoral degree in economics from the University of Maryland, the United States, in 1992.

Mr. David Bonderman (大卫‧庞德文), aged 75, has been appointed as a Director of our Company since November 2010. He is a founding partner of Texas Pacific Group (“TPG”), an affiliate of one of the substantial shareholders of our Company. Through its global buyout platform, TPG generally makes significant investments in operating companies through acquisitions and restructurings across a broad range of industries globally. Prior to forming TPG in 1992, he was Chief Operating Officer of the Robert M. Bass Group, Inc. (RMBG), now doing business as Keystone Group, L.P. in Fort Worth, Texas. Prior to joining RMBG in 1983, he was a partner in the law firm of Arnold & Porter in Washington, D.C., where he specialized in corporate, securities, bankruptcy and antitrust litigation. From 1969 to 1970, he was a Fellow in Foreign and Comparative Law in conjunction with Harvard University and from 1968 to 1969, he was Special Assistant to the U.S. Attorney General in the Civil Rights Division. From 1967 to 1968, he was Assistant Professor at Tulane University School of Law in New Orleans. Mr. Bonderman currently serves on a number of boards, including: director of Ryanair Holdings Plc, a company listed on the Irish Stock Exchange (Ticker: RYA), London Stock Exchange (Ticker: RYA) and NASDAQ (Ticker: RYAAY), since August 1996; director of TPG Pace Energy Holdings Corp., a company listed on the New York Stock Exchange (Ticker: TPGE), since April 2017; and director of TPG Pace Holdings Corp., a company listed on the New York Stock Exchange (Ticker: TPGH), since April 2017. In addition, he serves on the boards of The Wilderness Society, the American Himalayan Foundation, the Rock and Roll Hall of Fame Foundation, and the Grand Canyon Trust. Mr. Bonderman has also served as a director in, among others, Caesars Entertainment Corporation (formerly known as Harrah’s Entertainment, Inc.), a company listed on the NASDAQ (Ticker: CZR), from January 2008 to October 2017; Kite Pharma, Inc., a company listed on the NASDAQ (Ticker: KITE), from March 2011 to October 2017; Costar Group, Inc. (formerly known as Realty Information Group), a company listed on the NASDAQ (Ticker: CSGP), from May 1995 to June 2015; Armstrong World Industries, Inc., a company listed on the New York Stock Exchange (Ticker: AWI), from September 2009 to June 2012; General Motors Company, a company listed on the New York Stock Exchange (Ticker: GM), from July 2009 to June 2014; VTB Group, a company listed on the Moscow Exchange (Ticker: VTBR) and London Stock Exchange (Ticker: VTBR LI), from March 2011 to June 2014; and Pace Holdings Corp. (formerly known as Paceline Holdings Corp.), a company listed on the NASDAQ (Ticker: PACE), from July 2015 to March 2017. In June 1963, Mr. Bonderman obtained a bachelor’s degree in Slavic languages and literatures: Russian from University of Washington in the United States. In June 1966, he graduated magna cum laude from Harvard Law School in the United States, with a bachelor’s degree in Law. He was a member of the Harvard Law Review and a Sheldon Fellow.

Mr. Liu Haifeng David (刘海峰), aged 47, has been appointed as a Director of our Company since February 2015. He is the Co-founder and the Chairman of Dehong Capital. Mr. Liu previously served as Partner of KKR, Cohead of KKR Asia Private Equity and CEO of KKR Greater China. Mr. Liu was also a member of KKR’s Asian Private Equity Investment Committee, Asian Portfolio Management Committee and China Growth Fund Investment Committee. Prior to joining KKR, Mr. Liu was Managing Director and Co-head of Morgan Stanley Private Equity Asia. Mr. Liu has established outstanding long-term investment track records over the past 25 years of direct investment, and was responsible for a number of successful and innovative direct investment projects in Greater China, such as China Ping An Insurance, China Mengniu Dairy, Qingdao Haier Co., Sunner Poultry, Belle International, Far East Horizon, Nanfu Battery, China Modern Dairy, United Envirotech Ltd, China International Capital Corporation (CICC), China Cord Blood Corporation, Paradise Retail, Hengan International, COFCO Meat, Yuehai Feed, Asia Dairy, Uxin Limited, Tarena Education etc. Mr. Liu also serves as a non-executive director of Far East Horizon Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 3360), since October 2009; and a non-executive director of Qingdao Haier Co., Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 600690), since September 2014; also a non-executive director of Sunpower Group, a company listed on the Singapore Main Board (Stock Code: SUNP) since November 2017. Mr. Liu graduated from Columbia University as Class Salutatorian with a B.S. in Electrical Engineering. He is a member of Tau Beta Pi National Engineering Honor Society and a winner of the Edwin Howard Armstrong Memorial Award for the top electrical engineering student at Columbia University. “KKR” as defined in this paragraph means Kohlberg Kravis Roberts & Co. L.P. together with its affiliates.

Mr. Shi Jun (石军), aged 45, has been appointed as a Director of our Company since December 2013. He held several positions in I&G, one of the shareholders of our Company, including a deputy general manager of the department of market development (II), general manager of department of financial products, principal of the center of financial products and general manager of the department of general financial products, the executive president and in charge of the investment, wealth management and internet finance businesses since July 1996. Mr. Shi currently serves as the president of I&G since April 2016, and he is responsible for the overall management work. Mr. Shi has been admitted as a lawyer of the PRC since April 2001 and has been qualified as a CFA charter holder of the CFA Institute since September 2007. Mr. Shi obtained a bachelor’s degree in economics specializing in insurance from Shanghai University of Finance and Economics (上海财经大学) in June 1996 and a master of business administration degree from Tsinghua University (清华大学) in January 2011. He also completed the executive master of business administration program and obtained a master of business administration degree from China Europe International Business School (中欧国际工商学院) in August 2014.

Mr. Cha Mou Daid Johnson (查懋德), aged 66, has been appointed as a Director of our Company since October 2002. He currently serves as a director of C.M. Capital Advisors (HK) Limited. He has been the chairman of C.M. Capital Corporation since 2000. He has also served as a board member and non-executive director of HKR International Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 480) since 1989 and December 2004 respectively, and as a non-executive director of Hanison Construction Holdings Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 896) since November 2001. He has been appointed as a non-executive director of Mingly, one of the substantial shareholders of our Company, since April 2000 and currently as an independent non-executive director and a member of the nomination committee, risk management committee, chairman of the remuneration committee and the former chairman of the audit committee of Shanghai Commercial Bank Limited since September 2001. He also holds directorships in other private companies in Hong Kong and overseas. Mr. Cha is active in many non-profit organizations serving as trustee, advisor or committee member. Since 1989, he has served at various institutions at different times in the following capacities: currently a board member of Qiu Shi Science & Technologies Foundation, a founding member of the Moral Education Concern Group, and a council member and a member of the Finance Committee of the Hong Kong University of Science and Technology, a member of the Presidents’ Global Advisory Council at Carnegie Mellon University. Previously, as a member of The Hong Kong Government Advisory Council in Innovation and Technology; a trustee and chairman of Investment Committee of the Croucher Foundation; a council member and a member of the Finance Committee and Investment Sub-Committee of The Chinese University of Hong Kong; a trustee of the Mathematical Sciences Research Institute in the United States; a member of the Advisory Council of the Graduate School of Business of Stanford University; a member of Investment Committee, Foundation member, and board of trustee of University of California, San Francisco; an advisory board member of the College of Letters and Science of University of California, Los Angeles; and a member of Advisory Council of the Business School of University of San Francisco. Mr. Cha obtained a bachelor’s degree in chemistry from Carnegie Mellon University, the United States, in May 1973 and a master of business administration degree from the Graduate School of Business of Stanford University, the United States, in June 1976.

Mr. Edwin Roca Lim (林重庚), aged 77, has been appointed as a Director of our Company since May 2015. He served as a lecturer at The University of Hong Kong from 1965 to 1970. He joined the World Bank Group in May 1970 and held several positions, including economist, senior economist, lead economist for China, chief representative in China, director in charge of West Africa and director in charge of India. He was granted external service leave by the World Bank Group for two years from February 1994 to lead the organization of an investment bank in China. This initiative led to the establishment of our Company. In this context, he served as a senior advisor to Morgan Stanley from March 1994 to May 1995 and as the Chief Executive Officer of our Company from June 1995 to December 1995. He returned to the World Bank Group in January 1996 and served as director in charge of India until he retired in August 2002. Mr. Lim obtained a bachelor’s degree in public and international affairs from Princeton University, the United States, in June 1962 and a doctoral degree in economics from the Graduate School of Arts and Sciences of Harvard University, the United States, in June 1970. He also completed the advanced management program at Harvard Business School of Harvard University, the United States, in May 1993.

Mr. Liu Li (刘力), aged 62, has been appointed as a Director of our Company since June 2016. He currently holds positions such as a Finance Professor in Guanghua School of Management of Peking University and Deputy Head and Doctoral Supervisor in Finance and Securities Research Center of Peking University. Mr. Liu has been teaching in Guanghua School of Management (formerly known as Economic Management Department of School of Economics) of Peking University since January 1986, and had been teaching in Beijing Institute of Iron and Steel from September 1984 to December 1985. He served as an independent non-executive director of Metallurgical Corporation of China Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 601618) and the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 1618), from December 2008 to November 2014, and independent director of Bohai Ferry Co., Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 603167), from December 2009. Mr. Liu currently serves as an independent director of China Oil HBP Science & Technology Co., Ltd., a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (stock code: 002554), since December 2009, independent non-executive director of China Machinery Engineering Corporation, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 1829), since January 2011, independent director of Langfang Development Co., Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 600149), since August 2011, independent non-executive director of Bank of Communications Co., Ltd., a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 3328), since September 2014, independent director of Success Electronics Ltd, a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (stock code: 002289), since January 2016, and independent director of CNPC Capital Company Limited, a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (stock code: 000617), since June 2017. Mr. Liu obtained a master degree in physics from Peking University in July 1984 and MBA from Catholic University of Louvain in Belgium in July 1989.

Mr. Siu Wai Keung (萧伟强), aged 63, has been appointed as a Director of our Company since May 2015. He served for KPMG for approximately 30 years, where he provided professional services to clients from various industries. He joined KPMG Manchester, England in 1979 and was transferred to Hong Kong in May 1986 and became a partner of KPMG Hong Kong in July 1993. From October 2000 to March 2002, he was a senior partner of KPMG Shanghai Office. Prior to his retirement in March 2010, he was a senior partner of KPMG Beijing and Northern China Region, KPMG China. He has extensive experience in providing audit services for PRC and overseas companies, and has a sound knowledge of advising on foreign direct investment in the PRC. He also served as an independent non-executive director of Hua Xia Bank Co., Limited, a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 600015), from October 2010 to February 2014, independent non-executive director of Beijing Hualian Hypermarket Co., Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 600361), from September 2012 to March 2015, independent non-executive director of Hop Hing Group Holdings Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 47), from September 2012 to May 2015, independent non-executive director of Shunfeng International Clean Energy Limited (formerly known as Shunfeng Photovoltaic International Limited), a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 1165), from July 2013 to June 2015, and independent non-executive director of China Huishan Dairy Holdings Company Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 6863), from September 2013 to August 2015. Mr. Siu currently serves as an independent non-executive director of Guoco Land Limited, a company listed on the Singapore Exchange (Stock Code: F17), since December 2010, independent non-executive director of CITIC Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 267), since May 2011, independent non-executive director of China Communications Services Corporation Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 552), since June 2012, independent non-executive director of CGN Power Co., Ltd., a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 1816), since March 2014, independent director of Beijing Gao Hua Securities Company Limited since June 2015, and independent non-executive director of BHG Retail Trust Management Pte. Ltd., since November 2015. Mr. Siu has been a fellow member of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales and the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since July 1994 and September 1993. He obtained a bachelor’s degree in economics and accounting and financial management from The University of Sheffield, the United Kingdom, in July 1979.

Mr. Ben Shenglin (贲圣林), aged 52, has been appointed as a Director of our Company since May 2015. He held several positions in ABN Amro in China and London, including leadership roles such as senior vice president and China business head from March 2003 to February 2005. He served at HSBC in China from February 2005 to April 2010 as a senior executive, including managing director and China country head of commercial banking from January 2007 to April 2010. From April 2010 to April 2014, he was with JP Morgan Chase as a member of the global leadership team at global corporate bank and the chief executive officer of J.P. Morgan Chase Bank (China). Mr. Ben currently serves as an independent director of Bank of Ningbo Co., Ltd., a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (Stock Code: 2142), since September 2014, independent non-executive director of Tsingtao Brewery Co., Ltd., a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 168), since June 2014, independent director of Wuchan Zhongda Group Co., Ltd. (物产中大集团股份有限公司), a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 600704), since February 2016, and supervisor of Industrial Bank Co., Ltd. (兴业银行 股份有限公司), a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601166), since December 2016. He joined the School of Management of Zhejiang University (浙江大学管理学院) since May 2014 and currently serves as a full-time professor of banking and finance and doctoral advisor. He is also the dean of Academy of Internet Finance since April 2015, and director of Center for Internet and Financial Innovation of the School of Management of Zhejiang University since December 2014. He also currently serves as an executive director of the International Monetary Institute in Renmin University of China since January 2014 and a counsellor of the Zhejiang People’s Government since August 2014. Mr. Ben obtained a bachelor’s degree in engineering from Tsinghua University in July 1987, a master’s degree in economics specializing in enterprise management from Renmin University of China in March 1990 and a doctoral degree in economics from Purdue University, the United States, in August 1994.